Nowe zasady od 3.08.2024 r. wydłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności i ich wpływ na uzyskanie pomocy z PFRON i wliczanie OzN do wskaźników, nowe przepisy o pomocy de minimis – ważne zmiany w 2024 i 2025 r.
Termin: 05 grudnia 2024
09:00-13:00
Szkolenie Online
Cel:
Uzyskanie wiedzy na temat zatrudniania pracowników niepełnosprawnych zakresie ostatnich zmian przepisów prawa, które m.in. wydłużyły po raz kolejny ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, zmieniły także zasady wydatkowania pomocy de minimis. Szkolenie dotyczy także prawidłowego określania niepełnosprawności pracownika, wpłat na PFRON, składania wniosków o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych, wniosków o zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej itp. Ważne dla podmiotów prywatnych z rynku otwartego i chronionego, ale także dla podmiotów szeroko rozumianej administracji publicznej.
Adresaci:
Szkolenie skierowane jest do:
• Podmiotów szeroko rozumianej administracji publicznej, zatrudniających lub obsługujących osoby z niepełnosprawnościami,
• Podmiotów zobowiązanych do wpłat na PFRON, zainteresowanych prawidłowym rozliczaniem oraz obniżeniem ich wysokości, w szczególności do pracowników (kadry, księgowość) zajmujących się rozliczaniem wpłat na Fundusz,
• Podmiotów pragnących uzyskać pomoc publiczną związaną z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością, w szczególności do pracowników (kadry, księgowość) zajmujących się rozliczaniem pomocy z PFRON,
• Tematyka szkolenia omawiana kompleksowo – zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych (praktyków z kilkuletnim doświadczeniem).
Prowadzący:
radca prawny. Absolwent prawa oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Jako praktyk ma kilkuletnie doświadczenie związane z problematyką funkcjonowania zakładów pracy chronionej oraz uzyskiwaniem pomocy publicznej na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Specjalista z zakresu problematyki prawa pracy oraz nowoczesnego zarządzania środowiskiem pracy w przedsiębiorstwach. W latach 2011–2015 członek Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Autor licznych publikacji o tematyce prawa pracy, m.in. książki „Zatrudnianie niepełnosprawnych” wydanej przez Wydawnictwo C.H.Beck. Autor artykułów i komentarzy dla Dziennika Gazety Prawnej. Aktualnie prowadzi własną kancelarię.
Program szkolenia
1. Nowe zasady wydłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności- omówienie ustawy z 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych na konkretnych przykładach:
a. jakie warunki muszą być spełnione by zachować ciągłość statusu osoby niepełnosprawnej?
b. status zaświadczenia potwierdzającego wydłużenie orzeczenia
c. wpływ przerw w statusie osoby z niepełnosprawnością na dofinansowania z PFRON, ulgi we wpłatach na PFRON czy status ZAZ
d. jak mają postępować organy wydające orzeczenia PZO/WZO?
e. jak mają postępować organy przyznające świadczenia dla OzN?
2. Informacje o systemie orzecznictwa osób z niepełnosprawnościami 2024 r.
a. organy wydające orzeczenia
b. orzeczenia o niepełnosprawności – charakterystyka (stopień lekki, umiarkowany, znaczny)
c. orzeczenia ZUS o niezdolności do pracy
d. orzeczenia resortowe (MON, MSW)
e. kategorie schorzeń szczególnych
3. Wyliczanie wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych w przedsiębiorstwie
a. wyliczanie wskaźników zatrudnienia na podstawie przepisów ustawy o rehabilitacji,
b. najczęściej popełniane błędy (wyjątki wskazane w art. 21 ust. 5 ustawy, wliczanie/niewliczanie osób wykonujących pracę nakładczą),
4. Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w 2024 -2025 r. – zmiany,
a. wyższe kwoty dofinansowania od 1 lipca 2024 r. – jak je uzyskać?
b. ustalenie efektu zachęty ilościowego i jakościowego
c. schorzenia szczególne – wyższy SOD – jak wykazać?
d. SOD na tzw. starych pracowników,
e. kiedy PFRON może wstrzymać SOD? (blokada ręczna, decyzja administracyjna – skutki)
f. kiedy PFRON zobowiązuje do zwrotu SOD?
5. Zmiany w wydawaniu zaświadczeń de minimis od 1 stycznia/1 lipca 2024 r.
a. jak mają postępować organy wydające zaświadczenia o pomocy de minimis dysponentom ZFRON?
b. nowe zasady liczenia limitu de minimis 300 tys. EUR,
c. nowe formularze,
d. problemy praktyczne – przykłady.
6. Możliwość udzielania wsparcia pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne w 2024 – 2025 r.
a. zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej,
b. zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy zatrudnionych osób niepełnosprawnych,
c. zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy,
d. zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego,
e. kontrola wydatkowania środków z PUP.
Sposób realizacji szkoleń online:
- Szkolenie jest realizowane w formie on-line. Uczestnik przebywa w swoim miejscu pracy/zamieszkania.
- Trener prowadzi zajęcia „na żywo” – uczestnicy widzą go i słyszą, mogą zadawać pytania poprzez czat. Szkolący udostępnia swój ekran z materiałami szkoleniowymi.
- Do uczestnictwa w szkoleniu wystarczy dostęp do urządzenia podłączonego do Internetu, mikrofon / głośniki i wygodny fotel.
- Platforma, na której odbywa się szkolenie jest dostępna przez przeglądarkę internetową. Dzień przed szkoleniem na podany adres e-mail zostanie przesłany link z dostępem do wirtualnego pokoju konferencyjnego. Należy w niego kliknąć, żeby przy jego pomocy móc połączyć się z trenerem oraz innymi uczestnikami szkolenia.
- Materiały szkoleniowe oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia otrzymają Państwo mailowo.
Załączniki
Cena: 429 zł /osoba (zw. z Vat)
Cena zawiera:
- udział 1 osoby w szkoleniu on-line
- materiały szkoleniowe przekazane w wersji elektronicznej
- certyfikat ukończenia szkolenia
Zgłoszenia prosimy nadsyłać do
03 grudnia 2024 do godz. 15:00
Płatności za szkolenie należy dokonać na podstawie otrzymanej faktury (przekazywanej w dniu szkolenia) w ciągu 7 dni przelewem.
Nie wymagamy płatności przed szkoleniem.
W przypadku potwierdzenia lub odwołania szkolenia wszyscy uczestnicy zapisani na szkolenie zostaną o tym poinformowani drogą telefoniczną, najpóźniej na dzień przed szkoleniem.
W przypadku rezygnacji ze szkolenia w terminie krótszym niż 3 dni robocze przed datą jego rozpoczęcia, uczestnik będzie zobowiązany do pokrycia całości kosztów szkolenia.
Potrzebują Państwo pomocy lub bardziej szczegółowych informacji? Prosimy o kontakt pod nr. tel. +48 731 856 330 lub +48 534 520 202 lub e-mail szkolenia@szkoleniaimpuls.pl.
Mogą Państwo zapisać sie na szkolenie używając naszego formularza poniżej.
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką * muszą być wypełnione.