ikona tel 731 856 330 lub 534 520 202
ikona tel biuro@szkoleniaimpuls.pl
ikona tel Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00

Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej za rok 2024 – zasady sporządzania i przekazywania oświadczeń (omówienie wzoru i przykładowych rozwiązań) oraz koordynacja z ramienia jednostki nadrzędnej


Termin: 12 grudnia 2024
09:00-13:00
Szkolenie Online

Cel:
Dokonanie rozliczenia działań w zakresie systemu kontroli zarządczej za rok 2024 na I i II poziomie zarządzania. Wskażemy jak usprawnić procedury i rzeczywiste funkcjonowanie systemu kontroli w małych jednostkach, czym się kierować i jak sporządzić oświadczenia o stanie kontroli zarządczej, z jakich dokumentów i działań korzystać przy definiowaniu oceny stanu kontroli za dany rok. Jak ustalić zadania i ryzyko na rok następny, jak odbiurokratyzować system kontroli i dostosować go do rozmiarów jednostki – tak aby nie doszło do naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Co dalej i jak postępować ze złożonymi oświadczeniami, szczególna rola koordynatora, audytora wewnętrznego i zewnętrznego w ocenie systemu kontroli zarządczej.

Adresaci:
Szkolenie skierowane jest do: kierowników jednostek, zastępców, sekretarzy, koordynatorów kontroli zarządczej w jednostkach samorządowych, pracowników ( w urzędach, jednostkach oświaty, pomocy społecznej, CUW., kultury, itp.), pracowników nadzoru z ramienia gminy nad jednostkami podległymi, kontrolerów wewnętrznych oraz audytorów, członków Komisji Rewizyjnych jednostek samorządu terytorialnego.

Prowadzący:
Praktyk w zakresie zarządzania i kontroli finansów publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego oraz jednostkach podległych. Wpisana na listę Polskiego Instytutu Kontroli Wewnętrznej. Uprawnienia członka rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Specjalista z zakresu prawa finansów publicznych oraz prawa samorządowego.

Program szkolenia

 

1. Kontrola zarządcza jako narzędzie zarządzania jednostką:

• cele, funkcje, poziomy i standardy kontroli w zarządzaniu z uwzględnieniem charakteru jednostki,

• obowiązki w zakresie kontroli zarządczej wynikające z podległości organizacyjnej.

2. Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej (obowiązki kierownika, kadry kierowniczej oraz pracowników).

3. Zasady sporządzania oświadczeń oraz dokumentacja i źródła informacji wykorzystywane do potwierdzenia stopnia funkcjonowania systemu kontroli zarządczej.

4. Omówienie przykładów dotyczących oceny i samooceny system kontroli.

5. Komu i w jakim terminie składane są oświadczenia o stanie kontroli (omówienie praktycznych rozwiązań z uwzględnieniem zróżnicowanych podmiotów i podległości, np. cuw.).

6 .Działania koordynacyjne i sporządzenie (dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta, przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego) zbiorczej informacji o stanie kontroli zarządczej i oświadczeniach złożonych przez kierowników jednostek podległych.

7. System zarządzanie ryzykiem w jednostce (z uwzględnieniem wewnętrznych procedur).

8. Zasada określania celów i zadań (zadania strategiczne, operacyjne):

• rola strategii, misji, statutu;

• zadania realizowane z zakresu użyteczności publicznej;

• plan działalności (wskazanie przykładu i zadań objętych zarządzaniem ryzyka);

• opomiarowanie (przykłady mierników uwzględniających specyfikę jednostki).

9. Cele zarządzania ryzykiem z uwzględnieniem zadań strategicznych i operacyjnych realizowanych przez jednostkę ( ile i jakie cele przyjąć do realizacji na rok 2024):

• racjonalne określenie celów strategicznych (plan, przykłady);

• identyfikacja ryzyka w obszarze wyznaczonych celów i zadań (różne metody);

• prawdopodobieństwo i oddziaływanie ryzyka – skala istotności);

• reakcja na ryzyko ( praktyczne omówienie arkusza identyfikacji ryzyka);

• ryzyko akceptowane i nieakceptowane;

• monitorowanie.

10. Konstrukcja odpowiedzialności i przypadki naruszenie dyscypliny finansów publicznych w obszarze kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych ( odpowiedzialność kierownictwa i pracowników).

11. Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.

Sposób realizacji szkoleń online:

  • Szkolenie jest realizowane w formie on-line. Uczestnik przebywa w swoim miejscu pracy/zamieszkania.
  • Trener prowadzi zajęcia „na żywo” – uczestnicy widzą go i słyszą, mogą zadawać pytania poprzez czat. Szkolący udostępnia swój ekran z materiałami szkoleniowymi.
  • Do uczestnictwa w szkoleniu wystarczy dostęp do urządzenia podłączonego do Internetu, mikrofon / głośniki i wygodny fotel.
  • Platforma, na której odbywa się szkolenie jest dostępna przez przeglądarkę internetową. Dzień przed szkoleniem na podany adres e-mail zostanie przesłany link z dostępem do wirtualnego pokoju konferencyjnego. Należy w niego kliknąć, żeby przy jego pomocy móc połączyć się z trenerem oraz innymi uczestnikami szkolenia.
  • Materiały szkoleniowe oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia otrzymają Państwo mailowo.

Załączniki

Formularz zgłoszenia online 12.12.2024 Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej za rok 2024.docx

Cena: 459 zł /osoba (zw. z Vat)
Cena zawiera:
  • udział 1 osoby w szkoleniu on-line
  • materiały szkoleniowe przekazane w wersji elektronicznej
  • certyfikat ukończenia szkolenia

Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 10 grudnia 2024 do godz. 15:00

Płatności za szkolenie należy dokonać na podstawie otrzymanej faktury (przekazywanej w dniu szkolenia) w ciągu 7 dni przelewem.
Nie wymagamy płatności przed szkoleniem.

W przypadku potwierdzenia lub odwołania szkolenia wszyscy uczestnicy zapisani na szkolenie zostaną o tym poinformowani drogą telefoniczną, najpóźniej na dzień przed szkoleniem.

W przypadku rezygnacji ze szkolenia w terminie krótszym niż 3 dni robocze przed datą jego rozpoczęcia, uczestnik będzie zobowiązany do pokrycia całości kosztów szkolenia.

Potrzebują Państwo pomocy lub bardziej szczegółowych informacji? Prosimy o kontakt pod nr. tel. +48 731 856 330 lub +48 534 520 202 lub e-mail szkolenia@szkoleniaimpuls.pl.


Mogą Państwo zapisać sie na szkolenie używając naszego formularza poniżej.

Wszystkie pola oznaczone gwiazdką * muszą być wypełnione.


Dane do faktury - nabywca

Dane do faktury - odbiorca (wypełnić jeśli dotyczy)


Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zgoda jest wymagana w celach rejestracji