ikona tel 731 856 330 lub 534 520 202
ikona tel biuro@szkoleniaimpuls.pl
ikona tel Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00

Wywiad środowiskowy i dochód w pomocy społecznej po zmianach od 1 października 2024 r. oraz od 1 stycznia 2025 r.


Termin: 11 grudnia 2024
10:00-14:00
Szkolenie Online

Cel:
Uczestnicy szkolenia zdobędą praktyczną wiedzę i umiejętności zgodną z aktualnym stanem prawnym w zakresie: - zasad ustalania dochodu w pomocy społecznej, - przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego. - pogłębienie wiedzy w zakresie ustalania sytuacji dochodowej, zmiany kryterium dochodowego oraz kwot świadczeń pieniężnych, - przygotowanie do rzetelnego i kompleksowego przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego i jego aktualizacji, - wyjaśnienie wątpliwości dotyczących zasad ustalania dochodu (m.in.: pomniejszania dochodu o koszty uzyskania przychodu, składki KRUS na ubezpieczenie domowników, dochodu z dzierżawy gospodarstwa rolnego, działalności gospodarczej), zmiany kwot świadczeń pieniężnych i odpłatności za świadczenia niepieniężne, przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego. - merytoryczne przygotowanie do wdrożenia zmian przepisów prawa obowiązujących od 20 września i od 1 października 2024 r. dotyczących przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz od 1 stycznia 2025 r. dotyczących kryteriów dochodowych i kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Adresaci:
Pracownicy socjalni, kierownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, pracownicy organów nadzoru i kontroli z zakresu realizacji zadań w obszarze pomocy społecznej

Prowadzący:
socjolog o specjalności praca socjalna, z wieloletnim doświadczeniem, jako pracownik socjalny i kierownik ośrodka pomocy społecznej oraz dydaktyk w obszarze pracy socjalnej; ekspert w dziedzinie zabezpieczenia społecznego i administracji publicznej. Od wielu lat specjalizuje się w stosowaniu prawa pomocy społecznej w praktyce. Na bieżąco śledzi zmiany przepisów i podnosi kompetencje zawodowe. Od ponad 12 lat prowadzi szkolenia umożliwiające uczestnikom praktykowanie zdobytej wiedzy i umiejętności. Współautorka ogólnopolskich publikacji z zakresu zabezpieczenia społecznego. Konsultantka i doradczyni merytoryczna wybranych ośrodków pomocy społecznej.

Program szkolenia

 I. Dochód    

1. Czym jest dochód w pomocy społecznej? 

2. Jak rozumieć pojęcie „dochodu” dla celów pomocy społecznej?

3. O jakie składniki należy pomniejszyć dochód? 

4. Czy alimenty potrącane przez komornika podlegają odliczeniu od dochodu?  

5. Czy alimenty potrącane na  przez komornika na poczet funduszu alimentacyjnego  podlegają czy nie podlegają odliczeniu od dochodu?  

6. Jakich składników nie należy wliczać do dochodu? 

7. Czy wliczać czy nie wliczać do dochodu np. ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy, diet i delegacji służbowych, pożyczek bankowych, poniesionych opłat za utrzymanie mieszkania, odszkodowania, środków ze zbiórek?   

8. Jak obliczyć dochód z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych?

9. Jak obliczyć dochód z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem? 

10. Jak obliczyć dochód z ha przeliczeniowych? 

11. Jak obliczyć dochód z gospodarstwa rolnego oddanego w dzierżawę czy w zamian za emeryturę lub rentę? 

12. Jakie są wyjątki od zasady ustalania dochodu na podstawie przychodów z poprzedzającego miesiąca? 

13. Co stanowi dochód dziecka, dochód rodziny, dochód na osobę w rodzinie?

14. Jak rozumieć zmianę dochodu powyżej 10% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub powyżej 10% kryterium dochodowego rodziny?

15. Jak zmiana dochodu powyżej 10% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub powyżej 10% kryterium dochodowego rodziny wpływa na pobierane świadczenia pieniężne z pomocy społecznej?

16.  Jaki zmiana dochodu powyżej 10% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub powyżej 10% kryterium dochodowego rodziny wpływa na ustaloną odpłatność za świadczenia pieniężne z pomocy społecznej? 

17. Czy w przypadku zmiany dochodu poniżej 10% kryterium odpowiedniego dochodowego, lecz przekroczenia kryterium dochodowego uprawniającego do zasiłku stałego należy uchylić decyzję przyznającą świadczenie czy pozostawić ją bez zmian? 

18. Jakie zmiany w zakresie ustalania sytuacji dochodowej obowiązują od 1 października 2024 r. ? 

   

II. Wyjaśnienie istoty zmian kryteriów dochodowych i kwot świadczeń z pomocy społecznej obowiązujących od 1 stycznia 2025 r.  na praktycznych przykładach:

- ustalanie uprawnień do świadczeń z pomocy społecznej,   

- zmiana wysokości zasiłku stałego z pomocy społecznej.

- zmiana wysokości ustalonych opłat za świadczenia niepieniężne z pomocy społecznej. 

   

III. Rodzinny wywiad środowiskowy i jego aktualizacja

1. Jakie są dopuszczalne miejsca przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego? 

2. Jakie są wymagane terminy przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego?

3. Kto ma prawo przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego?

4.  Kto może przeprowadzić wywiad z osobą przebywającą w zakładzie leczniczym?

5. Jakie ustalenia mają wpływ na rodzaj i zakres przyznawanej pomocy?

6. Na czym polega analiza i diagnoza sytuacji danej osoby lub rodziny? 

7. Jak na podstawie dokonanych ustaleń formułować wnioski stanowiące podstawę planowania pomocy?

8. Na czym polega poinformowanie osoby lub rodziny o obowiązkach określonych w art. 109 ustawy z 12 marca 2004 r.o pomocy społecznej? 

9. Czy i jak przeprowadzić wywiad z osobą, której stan zdrowia uniemożliwia uzyskanie podczas wywiadu wymaganych informacji lub dokumentów? 

10. Jak postąpić w przypadku konieczności przeprowadzenia wywiadu z osobą ubezwłasnowolnioną? 

11. Jak postąpić w razie konieczności przeprowadzenia wywiadu z osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, nad którą jest sprawowana opieka?

12. Jakich ustaleń należy dokonać w przypadku przeprowadzania wywiadu w związku ubieganiem się lub pobieraniem świadczeń opiekuńczych tj. specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego, zasiłku dla opiekuna?  

13. Czy rodzinny wywiad środowiskowy u osób, o których mowa w art. 103 ustawy o pomocy społecznej, tj. osób obowiązanych do alimentacji jest konieczny?

14. Kto ma przeprowadzić aktualizację wywiadu i jakich ustaleń dokonać :

-  z mieszkańcem DPS, 

- z osobą przebywającą w ośrodku wsparcia w rozumieniu art. 51 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (np. w schronisku dla osób bezdomnych, ŚDS, w schronisku dla matek z małoletnimi dziećmi). 

15. Czy obowiązkowe jest okazywanie legitymacji pracownika socjalnego podczas sporządzania aktualizacji rodzinnego wywiadu środowiskowego? 

16. W jakich okolicznościach stosuje się poszczególne części I - IX kwestionariusza wywiadu środowiskowego? 

17. Jakie stwierdzono najczęściej występujące nieprawidłowości dotyczące przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego? 

   

IV. Wyjaśnienie istoty zmian prawnych  dotyczących przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego obowiązujących od 20 września i od 1 października 2024 r.  

V. Podsumowanie szkolenia.

Sposób realizacji szkoleń online:

  • Szkolenie jest realizowane w formie on-line. Uczestnik przebywa w swoim miejscu pracy/zamieszkania.
  • Trener prowadzi zajęcia „na żywo” – uczestnicy widzą go i słyszą, mogą zadawać pytania poprzez czat. Szkolący udostępnia swój ekran z materiałami szkoleniowymi.
  • Do uczestnictwa w szkoleniu wystarczy dostęp do urządzenia podłączonego do Internetu, mikrofon / głośniki i wygodny fotel.
  • Platforma, na której odbywa się szkolenie jest dostępna przez przeglądarkę internetową. Dzień przed szkoleniem na podany adres e-mail zostanie przesłany link z dostępem do wirtualnego pokoju konferencyjnego. Należy w niego kliknąć, żeby przy jego pomocy móc połączyć się z trenerem oraz innymi uczestnikami szkolenia.
  • Materiały szkoleniowe oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia otrzymają Państwo mailowo.

Załączniki

Formularz zgłoszenia online 11.12.2024 Wywiad środowiskowy i dochód w pomocy społecznej po zmianach od 1 października 2024 r. oraz od 1 stycznia 2025 r..docx

Cena: 459 zł /osoba (zw. z Vat)
Cena zawiera:
  • udział 1 osoby w szkoleniu on-line
  • materiały szkoleniowe przekazane w wersji elektronicznej
  • certyfikat ukończenia szkolenia

Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 09 grudnia 2024 do godz. 15:00

Płatności za szkolenie należy dokonać na podstawie otrzymanej faktury (przekazywanej w dniu szkolenia) w ciągu 7 dni przelewem.
Nie wymagamy płatności przed szkoleniem.

W przypadku potwierdzenia lub odwołania szkolenia wszyscy uczestnicy zapisani na szkolenie zostaną o tym poinformowani drogą telefoniczną, najpóźniej na dzień przed szkoleniem.

W przypadku rezygnacji ze szkolenia w terminie krótszym niż 3 dni robocze przed datą jego rozpoczęcia, uczestnik będzie zobowiązany do pokrycia całości kosztów szkolenia.

Potrzebują Państwo pomocy lub bardziej szczegółowych informacji? Prosimy o kontakt pod nr. tel. +48 731 856 330 lub +48 534 520 202 lub e-mail szkolenia@szkoleniaimpuls.pl.


Mogą Państwo zapisać sie na szkolenie używając naszego formularza poniżej.

Wszystkie pola oznaczone gwiazdką * muszą być wypełnione.


Dane do faktury - nabywca

Dane do faktury - odbiorca (wypełnić jeśli dotyczy)


Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zgoda jest wymagana w celach rejestracji