ikona tel 731 856 330 lub 534 520 202
ikona tel biuro@szkoleniaimpuls.pl
ikona tel Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00

Zarządzanie muzealiami i wyposażeniem oraz komisyjna kontrola zgodności i inwentaryzacja zasobów w muzeach państwowych i samorządowych, wybór dyrektora oraz nadzór organizatora rządowego i samorządowego – aspekty prawne i rachunkowe


Termin: 23 stycznia 2025
09:00-13:00
Szkolenie Online

Cel:
Wskazanie obszarów ryzyka w obszarze kontroli zarządczej związanej z zarządzaniem dyrektora muzeum, ugruntowanie wiedzy w zakresie aktualnej problematyki muzealiów i ich inwentaryzacji - w aspekcie organizacyjnym, bilansowym i podatkowym z uwzględnieniem zmian i nowości wynikających z regulacji ustawowych oraz Krajowych Standardów Rachunkowości, wskazanie na możliwość wprowadzenia uproszczeń w ewidencji księgowej. Zdobyta wiedza pozwoli na wykorzystanie jej do podejmowania właściwych decyzji zarządczych i nadzorczych dotyczących gospodarowania, zabezpieczenia, ewidencjonowania i inwentaryzacji, zasobów muzealnych, w tym stanowiących zabytki a także problematyka darowizn, wypożyczeń oraz zbywania składników muzeum. Szkolenie ułatwi uporządkowaniu tej problematyki, a także wskaże na metody przeciwdziałania naruszeniom dyscypliny finansów publicznych w obszarze rozliczenia dotacji, skontrum oraz inwentaryzacji muzealiów – stanowiących i niestanowiących zabytki w rozumieniu ustawy o zabytkach oraz o muzeach.

Adresaci:
Szkolenie skierowane jest do dyrektorów, kadry nadzoru oraz zarządzającej samorządowymi i państwowymi instytucji kultury (muzeów), głównych księgowych, specjalistów pionów i muzealnych oraz administracyjnych i księgowych, inwentaryzatorów muzealnych, członków zespołów komisyjnej kontroli oraz komisji inwentaryzacyjnych muzealiów własnych, użyczonych lub przekazanych do użytkowania, a także składników stanowiących wyposażenia. Szkolenie skierowane jest również do audytorów i kontrolerów wewnętrznych.

Prowadzący:
Praktyk w zakresie zarządzania i kontroli finansów publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego oraz jednostkach podległych. Wpisana na listę Polskiego Instytutu Kontroli Wewnętrznej. Uprawnienia członka rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Specjalista z zakresu prawa finansów publicznych oraz prawa samorządowego.

Program szkolenia

 

Zewnętrzne organy kontrolne stwierdzają w niektórych instytucjach kultury (państwowych i samorządowych) poważne nieprawidłowości w zakresie zarządzania i ewidencjonowania zasobów majątkowych, w tym muzealiów polegające na zaniechanie prowadzenia ustawowo określonych rejestrów i inwentarzy, kilkuletnie opóźnienia w ewidencjonowaniu zabytków, nie prowadzenie inwentaryzacji i rocznych uzgodnień - co doprowadza do tego, że zasoby nie są właściwie zabezpieczone giną, a dane w bilansie i sprawozdawczości nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu aktywów.

Muzea kierowane są przez wysokiej klasy profesjonalistów z dziedziny kultury i sztuki, którzy często napotykają na trudności w obowiązkach zarządczych w obszarze rachunkowości, statystyki, czy prawnymi uregulowaniami gospodarowania zasobami i wykorzystaniem dotacji, za które ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną finansów publicznych.

Szkolenie ma na celu ugruntowanie wiedzy w obszarze racjonalnego i zgodnego z prawem zarządzania mieniem instytucji kultury.


I. Wprowadzenie – podstawowe akty prawne.

II. Zasady tworzenia, łączenia muzeum i wyposażanie w majątek podstawowy.

III. Wybór oraz obowiązki i odpowiedzialność dyrektora muzeum w zakresie kierowania muzeum oraz rachunkowości.

IV. Źródła finansowania majątku muzeum – zasady i tryb wykorzystania i rozliczania dotacji (podmiotowej, celowej).

V. Wpływy z własnej działalności gospodarczej muzeum.

VI. Nieodpłatne otrzymanie muzealiów oraz środków rzeczowych wyposażenia – problematyka wyceny, dokumentacji oraz ujmowania w ewidencji zasobów i rachunkowości.

VII. Prawa autorskie (przeniesienie praw, korzystanie z utworu), a wartości niematerialne i prawne.

VIII. Środki pieniężne otrzymane w formie darowizny, sponsoringu od podmiotów gospodarczych.

IX. Wyposażenie muzeum - środki trwałe, pozostałe środki trwałe, niskocenne składniki wyposażenia, wartości niematerialne i prawne – zasady kwalifikacji, progi istotności i ewidencja.

X. Zasady zagospodarowywania składników zbędnych majątku ruchomego– sprzedaż, nieodpłatne przekazanie, likwidacja.

XI. Muzealia – zasady kwalifikacji, ujmowania w urządzeniach ewidencyjnych i rachunkowych.

XII. Prawny i rachunkowy tryb udokumentowania: przeniesienia, użyczenia i sprzedaży muzealiów.

XIII. Uzgodnienia i inwentaryzacja muzealiów oraz muzealiów stanowiących zabytki.

XIV. Sposób i udokumentowanie komisyjnej kontroli zgodności stanów.

XV. Inwentaryzacja zasobów muzealnych (terminy, rodzaj, metody, rozliczenie).

XVI. Likwidacja muzealiów zniszczonych, utraconych, przeniesienie.

XVII. Granice i forma nadzoru organizatora rządowego i samorządowego.

XVIII. Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w gospodarowaniu finansami muzeum – kiedy i w jakich okolicznościach dochodzi do naruszenia.

XIX. Omówienie typowych nieprawidłowości i wskazanie działań zmierzających do ich wyeliminowania.

XX. Odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.

Sposób realizacji szkoleń online:

  • Szkolenie jest realizowane w formie on-line. Uczestnik przebywa w swoim miejscu pracy/zamieszkania.
  • Trener prowadzi zajęcia „na żywo” – uczestnicy widzą go i słyszą, mogą zadawać pytania poprzez czat. Szkolący udostępnia swój ekran z materiałami szkoleniowymi.
  • Do uczestnictwa w szkoleniu wystarczy dostęp do urządzenia podłączonego do Internetu, mikrofon / głośniki i wygodny fotel.
  • Platforma, na której odbywa się szkolenie jest dostępna przez przeglądarkę internetową. Dzień przed szkoleniem na podany adres e-mail zostanie przesłany link z dostępem do wirtualnego pokoju konferencyjnego. Należy w niego kliknąć, żeby przy jego pomocy móc połączyć się z trenerem oraz innymi uczestnikami szkolenia.
  • Materiały szkoleniowe oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia otrzymają Państwo mailowo.

Załączniki

Formularz zgłoszenia online 23.01.2025 Zarządzanie muzealiami i wyposażeniem oraz komisyjna kontrola zgodności i inwentaryzacja zasobów w muzeach państwowych i samorządowych.docx

Cena: 459 zł /osoba (zw. z Vat)
Cena zawiera:
  • udział 1 osoby w szkoleniu on-line
  • materiały szkoleniowe przekazane w wersji elektronicznej
  • certyfikat ukończenia szkolenia

Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 21 stycznia 2025 do godz. 15:00

Płatności za szkolenie należy dokonać na podstawie otrzymanej faktury (przekazywanej w dniu szkolenia) w ciągu 7 dni przelewem.
Nie wymagamy płatności przed szkoleniem.

W przypadku potwierdzenia lub odwołania szkolenia wszyscy uczestnicy zapisani na szkolenie zostaną o tym poinformowani drogą telefoniczną, najpóźniej na dzień przed szkoleniem.

W przypadku rezygnacji ze szkolenia w terminie krótszym niż 3 dni robocze przed datą jego rozpoczęcia, uczestnik będzie zobowiązany do pokrycia całości kosztów szkolenia.

Potrzebują Państwo pomocy lub bardziej szczegółowych informacji? Prosimy o kontakt pod nr. tel. +48 731 856 330 lub +48 534 520 202 lub e-mail szkolenia@szkoleniaimpuls.pl.


Mogą Państwo zapisać sie na szkolenie używając naszego formularza poniżej.

Wszystkie pola oznaczone gwiazdką * muszą być wypełnione.


Dane do faktury - nabywca

Dane do faktury - odbiorca (wypełnić jeśli dotyczy)


Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zgoda jest wymagana w celach rejestracji