ikona tel (17) 858 12 73
ikona tel 731 856 330 lub 534 520 202
ikona tel [javascript protected email address]
ikona tel Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00

Szkolenie online - 28.05 - Mieszkania treningowe i wspomagane


Termin: 28 maj 2024
10:00-14:00
Miejsce: Szkolenie online

Cel:
Podniesiesz wiedzę na temat zasad i trybu udzielenia wsparcia w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym; Zdobędziesz umiejętności przydatne do prawidłowej realizacji zadań ustawowych w zakresie kierowania i ustalania odpłatności za pobyt w ww. ośrodkach wsparcia; Poznasz praktyczne rozwiązania w zakresie udzielania wsparcia w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym; Uzyskasz odpowiedzi na pytania m.in.: Czy każda gmina musi prowadzić i zapewniać miejsca w mieszkaniach treningowych lub wspomaganych? Komu przysługuje wsparcie w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym? Co jest podstawą przyznania pomocy w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym? Jak ustalić odpłatność? Co powinno zawierać porozumienie /umowa pomiędzy gminami w przypadku kierowania osoby do mieszkania poza teren gminy? Jakie standardy usług i lokalowe obowiązują w mieszkaniu treningowym, a jakie w mieszkaniu wspomaganym? Na czym polegają podobieństwa i różnice pomiędzy mieszkaniem treningowym a mieszkaniem wspomaganym? Będziesz mieć możliwość uczestniczyć w opracowaniu kontraktu mieszkaniowego, bieżącego zadawania pytań i uzyskania na nie odpowiedzi, Zdobyta wiedza i umiejętności przyczynią się do zmniejszenia ryzyka popełniania błędów przy udzielaniu wsparcia w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym oraz zaleceń nadzorczych i pokontrolnych. Na szkoleniu podniesiesz wiedzę i rozwiniesz praktyczne umiejętności jak prawidłowo prowadzić postępowanie i orzekać w sprawach dotyczących kierowania i ustalania odpłatności za pobyt w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym zgodnie z aktualnym stanem prawnym przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901 ze zm.), rozporządzenia Ministra Rodziny I Polityki Społecznej z dnia 30 października 2023 r. w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2354), z uwzględnieniem przykładów z literatury, rozstrzygnięć nadzorczych i kontrolnych oraz rozwiązań z praktyki.

Adresaci:
Pracownicy socjalni, pracownicy i kierownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz innych podmiotów prowadzących, zlecających prowadzenie lub planujących prowadzenie mieszkań treningowych lub wspomaganych oraz udzielających tej formy wsparcia.

Prowadzący:
socjolog o specjalności praca socjalna, specjalista organizacji pomocy społecznej, rewitalizacji gospodarczej i społecznej. Praktyk z ponad 20 letnim stażem pracy w pomocy społecznej i na rzecz pomocy społecznej, ekspert funduszy unijnych w dziedzinie zabezpieczenia społecznego i administracji publicznej. Od wielu lat specjalizuje się w stosowaniu prawa pomocy społecznej w praktyce. Na bieżąco śledzi zmiany przepisów i podnosi kompetencje zawodowe. Ponad 12 lat prowadzi szkolenia umożliwiające uczestnikom praktykowanie zdobytej wiedzy i umiejętności. Autorka ponad 4000 odpowiedzi i wyjaśnień dotyczących zagadnień z zakresu zabezpieczenia społecznego. Konsultantka i doradczyni merytoryczna wybranych ośrodków pomocy społecznej.

Program szkolenia

1. Obowiązujące regulacje prawne w przedmiocie kierowania i ustalania odpłatności za pobyt mieszkaniu treningowym lub wspomaganym.

2. Standard podstawowych usług świadczonych w mieszkaniach treningowych lub wspomaganych.

3. Wymagania lokalowe i wyposażenie mieszkań treningowych lub wspomaganych.

4. Prowadzenie i zapewnienie miejsc w mieszkaniach treningowych lub wspomaganych jako zadanie własne gminy o charakterze obowiązkowym.

5. Mieszkanie treningowe lub wspomagane jako świadczenie niepieniężne z pomocy społecznej.

6. Osoby uprawnione do wsparcia w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym.

7. Cele pomocy w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym.

8. Podmioty uprawnione do prowadzenia mieszkań treningowych lub wspomaganych.

9. Zakres wsparcia i okres objęcia pomocą w mieszkaniu treningowym.

10. Zakres wsparcia i okres objęcia pomocą w mieszkaniu wspomaganym,

11. Porozumienie /umowa pomiędzy gminami w przypadku kierowania osoby do mieszkania poza teren gminy.

12. Kontrakt mieszkaniowy i decyzja o skierowaniu do mieszkania treningowego lub wspomaganego.

13. Ustalanie odpłatności za pobyt w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym.

14. Zwalnianie z odpłatności za pobyt w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym.

15. Etapy postępowania w sprawie o udzielenie pomocy w formie pobytu w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym – od przyjęcia wniosku do wydania decyzji oraz jej wykonania.

16. Uchwała rady gminy lub rady powiatu określająca szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach treningowych lub wspomaganych.

17. Rejestr mieszkań treningowych i wspomaganych – zakres danych i obowiązki podmiotów prowadzących dany rodzaj mieszkania.

18. Najczęściej stwierdzone nieprawidłowości przy udzielaniu pomocy w formie pobytu w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym

19. Podsumowanie szkolenia.





Sposób realizacji szkoleń online:


Załączniki


Cena: 439 zł /osoba (zw. z Vat) Cena zawiera: udział 1 osoby w szkoleniu on-line, materiały szkoleniowe przekazane w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia


Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 24 maj 2024 - 15:00
Płatności za szkolenie należy dokonać na podstawie otrzymanej faktury (przekazywanej w dniu szkolenia) w ciągu 7 dni przelewem.
Nie wymagamy płatności przed szkoleniem.
W przypadku potwierdzenia lub odwołania szkolenia wszyscy uczestnicy zapisani na szkolenie zostaną o tym poinformowani drogą telefoniczną, najpóźniej na dzień przed szkoleniem.
W przypadku rezygnacji ze szkolenia w terminie krótszym niż 3 dni robocze przed datą jego rozpoczęcia, uczestnik będzie zobowiązany do pokrycia całości kosztów szkolenia.
Potrzebują Państwo pomocy lub bardziej szczegółowych informacji? Prosimy o kontakt pod nr. tel. +48 731 856 330 lub +48 534 520 202 lub e-mail [javascript protected email address].

Prosimy wypełnić formularz

Wszystkie pola oznaczone gwiazdką * muszą być wypełnione.

W przypadku zgłoszenia więcej niż jednej osoby, dane pozostałych prosimy wpisać w poniższym polu.


Dane do faktury - nabywca

Dane do faktury - odbiorca (wypełnić jeśli dotyczy)


Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zgoda jest wymagana w celach rejestracji