Szkolenie online - Zmiany w zasadach nadzoru właścicielskiego sprawowanego nad spółkami komunalnymi z udziałem gminy - jak zmiany w KSH wpłyną na zakres uprawnień i obowiązków wykonywanych w ramach nadzoru
Termin: 16 lut 2023
09:00-13:00
Miejsce: Szkolenie online
Cel:
wskażemy na praktyczne zasady realizacją zadań statutowych i celów publicznych, na obowiązki organów właścicielskich oraz rad nadzorczych, a także uprawnienia radnych do kontroli nad działalnością spółek, na zwiększone obowiązki sprawozdawcze i analityczne jst. w zakresie konieczności monitorowania majątku jst. oraz finansowego i niefinansowego angażowania się w spółkach. Odpowiemy i wyjaśnimy: czy radni mają prawo do bezpośredniej kontroli w spółce, czy mają prawo do przeglądu dokumentów i żądania wyjaśnień, jakie są obecnie granice nadzoru i kontroli w świetle zmian w kodeksie spółek, a także przepisach o zasadach rachunkowości? Jak zmiany w KSH wpłyną na zakres uprawnień wykonywanych w ramach nadzoru przez komórki organizacyjne urzędu.
Adresaci:
Szkolenie skierowane jest do radnych, członków komisji rewizyjnych rady, organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego wykonujących obowiązki nadzoru właścicielskiego, członków rad nadzorczych, przedstawicieli zarządów, skarbników jst., głównych księgowych jst. oraz spółek , kadry kierowniczej i pracowników urzędów zajmujących się z ramienia organu wykonawczego czynnościami nadzoru, kontrolerów wewnętrznych i audytorów.
Prowadzący:
prawnik, praktyk i specjalista w zakresie prawa samorządowego i finansów publicznym. Posiada uprawnienia wymagane dla członków rad nadzorczych w Spółkach Skarbu Państwa oraz była członkiem rady nadzorczej w spółce energetyki cielnej.
Program szkolenia
1. Wprowadzenie – podstawowe przepisy i zmiany w Kodeksie spółek handlowych.
2. Rodzaje spółek i zasady tworzenia przez jst (aport rzeczowy, finansowy oraz wysokość udziałów, działalność w sferze użyteczności publicznej).
3. Obowiązki kontrolne i nadzorcze organu właścicielskiego nad spółkami z udziałem jednostek samorządu terytorialnego – zadania organu wykonawczego oraz organu stanowiącego – uprawnienia wspólnika.
4. Zasady organizacji nadzoru i kontroli w strukturze urzędu – regulacje wewnętrzne (modele - rozwiązania praktyczne).
5. Zasady, cele i instrumenty nadzoru organów wewnętrznych spółki nad działalnością zarządu – rada nadzorcza, czy komisja rewizyjna, obowiązki zarządu i rady nadzorczej w świetle zmian w KSH.
6. Wpływ zmian wprowadzonych w KSH od 13 października 2022 r. na sposoby nadzoru.
7. Regulacje dotyczących składu władz zarządzających, kontrolnych, rewizyjnych, pełnomocników spółek z udziałem gminnych osób prawnych lub przedsiębiorców (czy skarbnik może być członkiem rady nadzorczej?).
8. Uprawnienia radnych do wykonywania bezpośredniej kontroli, do uzyskiwania informacji i materiałów oraz wglądu w działalność spółek.
9. Powiązanie instrumentów wynagradzania kadry zarządzającej i członków rad nadzorczych z efektywnością spółki.
10. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności spółki, udzielenia absolutorium członkowi zarządu przez walne zgromadzenie – warunkiem części zmiennej wynagrodzenia.
11. Metoda wskaźnikowa dla oceny efektywności.
12. Formy wsparcia spółek komunalnych z udziałem jst. Podwyższenie kapitału, dopłaty do kapitału, dotacje, poręczenia, zrekompensowanie kosztów jakie ponosi spółka z tytułu wykonywania zadań własnych gminy.
13. Wykorzystanie danych zawartych w sprawozdaniu finansowym oraz sprawozdaniu z działalności spółki dla dokonania oceny efektywności zarządzania spółką oraz ustalenia wynagrodzenia zmiennego (wybrane przykłady).
14. Liczba i wartość posiadanych akcji, udziałów w spółkach jst, zmiany oraz zasady zbycia – nowy, obowiązkowy element informacji do sprawozdania finansowego jednostki samorządu terytorialnego.
15. Wybrane orzecznictwo oraz rozstrzygnięcia nadzorcze.
16. Przykłady nieprawidłowości w systemie nadzoru.
Odpowiemy m.in. na pytania:
Czy radni mają prawo do bezpośredniej kontroli w spółce?
Czy mają prawo do przeglądu dokumentów i żądania wyjaśnień?
Jakie są obecnie granice nadzoru i kontroli w świetle zmian w kodeksie spółek, a także w przepisach o zasadach rachunkowości?
Jak zmiany w KSH wpłyną na zakres uprawnień wykonywanych w ramach nadzoru przez komórki organizacyjne urzędu?
Sposób realizacji szkoleń online:
Szkolenie jest realizowane w formie on-line. Uczestnik przebywa w swoim miejscu pracy/zamieszkania.
Trener prowadzi zajęcia „na żywo” – uczestnicy widzą go i słyszą, mogą zadawać pytania poprzez czat. Szkolący udostępnia swój ekran z materiałami szkoleniowymi.
Do uczestnictwa w szkoleniu wystarczy dostęp do urządzenia podłączonego do Internetu, mikrofon / głośniki i wygodny fotel.
Platforma, na której odbywa się szkolenie jest dostępna przez przeglądarkę internetową. Dzień przed szkoleniem na podany adres e-mail zostanie przesłany link z dostępem do wirtualnego pokoju konferencyjnego. Należy w niego kliknąć, żeby przy jego pomocy móc połączyć się z trenerem oraz innymi uczestnikami szkolenia.
Materiały szkoleniowe oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia otrzymają Państwo mailowo.
Cena: 380 zł /osoba (zw. z Vat) Cena zawiera: udział 1 osoby w szkoleniu on-line, materiały szkoleniowe przekazane w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia
Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 15 lut 2023 - 15:00
Płatności za szkolenie należy dokonać na podstawie otrzymanej faktury (przekazywanej w dniu szkolenia) w ciągu 7 dni przelewem. Nie wymagamy płatności przed szkoleniem.
W przypadku potwierdzenia lub odwołania szkolenia wszyscy uczestnicy zapisani na szkolenie zostaną o tym poinformowani drogą telefoniczną, najpóźniej na dzień przed szkoleniem.
W przypadku rezygnacji ze szkolenia w terminie krótszym niż 3 dni robocze przed datą jego rozpoczęcia, uczestnik będzie zobowiązany do pokrycia całości kosztów szkolenia.
Potrzebują Państwo pomocy lub bardziej szczegółowych informacji? Prosimy o kontakt pod nr. tel. +48 731 856 330 lub +48 534 520 202 lub e-mail [javascript protected email address].
Prosimy wypełnić formularz
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką * muszą być wypełnione.