ikona tel (17) 858 12 73
ikona tel 731 856 330 lub 534 520 202
ikona tel [javascript protected email address]
ikona tel Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00

Szkolenie online - Prawo budowlane w 2024 r. w świetle przepisów oraz orzecznictwa. Omówienie problemów praktyki, wymiana doświadczeń


Termin: 05 cze 2024
09:00-13:00
Miejsce: Szkolenie online

Prowadzący:
radca prawny, doradca podatkowy, doświadczony trener-praktyk. Od 2013 r. radca prawny, od 2016 r. doradca podatkowy. W latach 2008-2014 pracownik samorządowy (prawnik w Wydziale Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa), szkolenia prowadzi od 2012 r., specjalizacja: prawo administracyjne, szeroko pojęte prawo ochrony środowiska, prawne uwarunkowania procesu inwestycyjno-budowlanego. Od stycznia 2014 r. prowadzi indywidualną Kancelarię Radcy Prawnego, Doradcy Podatkowego w Krakowie.

Program szkolenia

  1. Źródła prawa normującego przebieg budowlanego procesu inwestycyjnego.
  2. Ochrona środowiska w procesie inwestycyjnym oraz kwestie dot. planowania i zagospodarowania przestrzennego- kwestie podstawowe dot. procesu przygotowania inwestycji
  3. Nowelizacje prawa budowlanego w latach 2020-2024 wraz z omówieniem przepisów przejściowych
  4. Pojęcia podstawowe prawa budowlanego (roboty budowlane, budowa, przebudowa, remont, prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, obiekt budowlany, budynek, budowla, obiekt małej architektury, urządzenia budowlane itd.)
  5. Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane- z jakiego tytułu prawnego może wynikać, kto może być inwestorem. Problemy praktyki
  6. Odstępstwo od warunków technicznych- możliwość i procedura uzyskania
  7. Organy właściwe do udzielania pozwoleń na budowę oraz organy nadzoru budowlanego- podział kompetencji.
  8. Wojewódzki konserwator zabytków i jego rola-zasady przygotowania i wykonania inwestycji na obszarach wpisanych do rejestru zabytków/przy obiektach wpisanych do rejestru. Problem gminnej ewidencji zabytków
  9. Uczestnicy procesu inwestycyjnego, ich prawa i obowiązki.
  10. Wymogi formalne wniosku o pozwolenie na budowę, w tym nowe oświadczenia składane przez projektanta od 2019 r.i 2020 r. Omówienie zakresu i formy projektu budowlanego- podstawowe kwestie, w tym problematyka projektu technicznego. Nowe rozporządzenia, które obowiązują od 2021r.
  11. Zasady udzielania pozwoleń na budowę- procedura, strony postępowania w sprawie pozwolenia na budowę. Prawo wnoszenia odwołań/skarga do sądów administracyjnych dla stron postępowania środowiskowego/organizacji ekologicznych (zmiany z 13.05.2021 r.). Problemy praktyki
  12. Decyzja o zmianie pozwolenia na budowę- kiedy jest wymagana, zasady uzyskiwania- omówienie art. 36a Pr.bud, w kontekście istotnego odstępstwa od projektu budowlanego oraz dokumentowania dokonania tzw. odstępstwa nieistotnego.
  13. Kiedy pozwolenie na budowę wygasa- omówienie art. 37 Pr.bud
  14. Decyzja o przeniesieniu pozwolenia na budowę- omówienie art. 40 Pr.bud.,
  15. Rozpoczęcie budowy, obowiązki inwestora, obowiązki kierownika budowy. Dokumentacja budowy, w tym dziennik budowy i tablica informacyjna. Procedura dot. „wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości”.
  16. Dopuszczenie obiektu budowlanego do użytkowania- zgłoszenie zakończenia budowy, pozwolenie na użytkowanie. Konieczna dokumentacja. Kontrola obowiązkowa. Sankcje za odstępstwo od projektu czy nielegalne użytkowanie.
  17. roboty wymagające pozwolenia na budowę, roboty budowlane, które mogą być prowadzone na zgłoszenie, roboty budowlane zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia budowlanego/dokonania zgłoszenia.
  18. procedura zgłoszenia w prawie budowlanym, dokumentacja konieczna do przedłożenia przy różnych rodzajach zgłoszenia. Zasady wnoszenia sprzeciwu przez organ.
  19. zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego- kiedy ma miejsce, omówienie procedury. Nielegalna zmiana sposobu użytkowania i możliwość legalizacji
  20. skutki nieprzestrzegania prawa w procesie inwestycyjno-budowlanym w tym samowola budowlana i jej rodzaje- art.48 i nast. Pr.bud.- procedura legalizacji samowoli budowlanej- w tym uproszczone postępowanie legalizacyjne, kwestie dot. nielegalnego przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego, nielegalna zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego
  21. Odpowiadanie na pytania, dyskusja, wymiana doświadczeń.





Sposób realizacji szkoleń online:


Załączniki


Cena: 419 zł /osoba (zw. z Vat) Cena zawiera: udział 1 osoby w szkoleniu on-line, materiały szkoleniowe przekazane w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia


Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 03 cze 2024 - 15:00
Płatności za szkolenie należy dokonać na podstawie otrzymanej faktury (przekazywanej w dniu szkolenia) w ciągu 7 dni przelewem.
Nie wymagamy płatności przed szkoleniem.
W przypadku potwierdzenia lub odwołania szkolenia wszyscy uczestnicy zapisani na szkolenie zostaną o tym poinformowani drogą telefoniczną, najpóźniej na dzień przed szkoleniem.
W przypadku rezygnacji ze szkolenia w terminie krótszym niż 3 dni robocze przed datą jego rozpoczęcia, uczestnik będzie zobowiązany do pokrycia całości kosztów szkolenia.
Potrzebują Państwo pomocy lub bardziej szczegółowych informacji? Prosimy o kontakt pod nr. tel. +48 731 856 330 lub +48 534 520 202 lub e-mail [javascript protected email address].

Prosimy wypełnić formularz

Wszystkie pola oznaczone gwiazdką * muszą być wypełnione.

W przypadku zgłoszenia więcej niż jednej osoby, dane pozostałych prosimy wpisać w poniższym polu.


Dane do faktury - nabywca

Dane do faktury - odbiorca (wypełnić jeśli dotyczy)


Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zgoda jest wymagana w celach rejestracji